قهوه دمی

نحوه تهیه قهوه دمی | چکه ای

قهوه دمی یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است که تاریخچه‌ی طولانی و جذابی دارد. این نوشیدنی معروف در سراسر جهان مصرف می‌شود و در بسیاری از فرهنگ‌ها نقش مهمی را بازی می‌کند. تاریخچه قهوه دمی به هزاران سال پیش برمی‌گردد و از آن زمان به عنوان یک نوشیدنی محبوب در تجارت، مراسمات و همچنین لذت بردن از طعم خاص و اثرات آن شناخته می‌شود.

بر اساس روایات تاریخی، قهوه دمی ابتدا در قرن ۹ دورهٔ حکمرانی یمن، توسط رمزیانیان کشت شد و پرورش داده شد. این گیاه برخلاف تصور برخی، از خاورمیانه و نه حبشه برخاسته است. در ادامه، قهوه به عنوان یک نوشیدنی محبوب در یمن مورد استفاده قرار گرفت و به دلیل قدرت تحمل حرارت بالا و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی ویژهٔ این منطقه، بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

طی قرن‌ها، قهوه به مناطق دیگری از جهان منتقل شد و در غرب و اروپا به طور گسترده‌ای مصرف شد. در زمان باروک، قهوه خصوصیات سنتی خود را از دست داد و در میان شاهان و نجیب‌زادگان به عنوان یک نوشیدنی دولتی عرضه می‌شد. با پیدایش کافه‌ها در قرن ۱۷، قهوه محبوبیت بیشتری کسب کرد و به یک جزء اصلی از فرهنگ روزمره شد.

امروزه، قهوه در سراسر جهان، از جمله در آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا، بسیار محبوب است و در کافه‌ها و رستوران‌ها قابل دسترسی است. با توجه به تکنولوژی روزافزار، تهیه قهوه به راحتی در خانه نیز امکان‌پذیر است.

قهوه دمی

 

نحوه تهیه قهوه دمی

اول از همه نیاز به یک ماگ یا یک کاپ 330 میلی لیتر دارید که دهانه آن بزرگ باشد و بتواند کیسه قهوه را درون آن جا داد و بعد از آن نیاز به یک کتل یا قوری آب جوش دارید تا بتوانید آب را با درجه دما و درجه سختی مناسب بر روی این قهوه دمی چکه ای بریزیم و بعد از آن متوجه شویم که دریپ کافی ما دقیقا چه میزان کافئین دارد.

آب با درجه سختی 74 الی 88 را به درجه 93 سانتی گراد به جوش برسانید و بعد ماگ را کمی گرم کنید تا رطوبت داخل ماگ ایجاد شود و بعد از آن کیسه را داخل ماگ قرار داده و دهانه دریپ را باز کنید و بعد از آن در وسط دریپ را با یک قاشق گود کنید تا زمانی که آب جوش را داخل قهوه می ریزید همانند دم آوری قهوه های دمی چون: chemex و وی 60 به درستی عصاره گیری شود.

در ابتدا حدود 100 میل آب را روی قهوه ریخته تا قهوه کمی گاز دی اکسید از خود آزاد کند و بعد از آن مجدد بقیه آب را به قهوه اضافه کنید زیرا باید اجازه داد گاز دی اکسید به درستی از قهوه خارج شود و حباب های قهوه به درستی از سطح آن خارج شود.

بعد از ریختن 100 میل آب و جدا شدن گاز از قهوه به آرامی بقیه آب جوش را داخل دریپ کافی بریزید و اجازه دهید آرام آرام قهوه عصاره گیری شود. در نظر داشته باشید با تکان دادن کیسه سعی نکنید سرعت دم آوری را بالا ببرید زیرا اینگونه عصاره گیری به درستی انجام نمی شود و به اصطلاح قهوه آندر یا کمتر از حد بهینه عصاره‌گیری می شود.

همچنین صبر نکنید تا کامل کامل عصاره گیری انجام شود و آبی داخل قهوه نماند زیرا قهوه اور یا سوخته می شود و تنها باید زمانی که آب جوش را کامل به قهوه دمی چکه ای ریختید سرعت چکیدن آب را از داخل کیسه ببینید و زمانی که دیدید سرعت آب در داخل کیسه کم شد کیسه را بردارید ؛ اکنون قهوه دمی شما آماده میل کردن است .

 

ارزان بشنویم …

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *